Libuška Bachratá | Škola přírodního léčení TILIA

JE ČAS NA ZMĚNU

Mgr. art. Libuša Bachratá ArtD.

lektorka taneční části workshopu

Ukončila doktorandské studium na Katedře taneční tvorby VŠMU, ve kterém se věnovala didaktice flamenca. Je pedagogem flamenca na VŠMU a pedagogem lidového tance pro ženy v SĽUKu (Slovenský lidový umělecký kolektiv).

Absolvovala kurzy flamenca v Seville, Madridu a Jerez de la Frontera. Navštěvovala slavnou flamencovou školu Amor de Dios v Madridu, Escuela Flamenca de Juan Polvillo v Seville a Academia de baile v Jerez de la Frontera, který je kolébkou flamencového fiestového tance bulerías.

 

Učila se u slavných současných flamenco tanečnic jako Belén Maya, Mercedes Ruiz, Susana Lupinaéz La Lupi, Mirabel Ramos, Yolanda Heredia, La Choni, Niurca Marquéz, Manuela Rios, Aracelli Alcalá, Pilar Ortega, Lydia Valle, Karen Lugo, Virginia Delgado. Jejími flamencovými učiteli jsou zvláště Juan Polvillo, Marcos Flores a David el Gamba de Jerez. Juan Povillo je od roku 2003, kdy získala na jeho škole stipendium, jejím mistrem, u kterého se pravidelně vzdělává.

Učinkovala ve vice flamencových formacích na Slovensku, poslední léta se věnuje spíše sólové dráze flamencové tanečnice. Tančí v program Bailaoras, se kterým absolvovala dvě sezóny a rakouské turné. Ve Vídni spolupracuje s kytaristou Flaco de Neria a tanečnicí Sandrou la Chispa, se kterými účinkovala na vídeňském flamencovém festivalu na koncertech Tacón y Bordón (2012), In memoriam Paco de Lucia (2014), Bailaoras (2015, 2016, 2017).

V Bratislavě spolupracuje s Morenitem de Triana, v Košicích s Pacom de Eva a v Brně s Dariem Pigou.

Od svého nástupu na VŠMU (2004) vede kurzy flamencového tance v Bratislavě, pořádá workshopy po celém Slovensku a pravidelně učí i v Brně. V roce 2012 se zúčastnila mezinárodního flamencového kongresu v Lotyšsku, kde zaujala novými fúzemi flamenco-funk a workshopem flamenco gitano.

Jako choreografka figurovala již v rámci studia na VŠMU (Krvavá svatba, Čtyři skřítci a víla), v Divadle Karola Spišáka v Nitře (Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Dracula), ve Státním Divadle Košice (Amazónia) a ve Wroclawském Teatru Lalek.