VÁCHA FRANTIŠEK, Prof. RNDr. Ph.D. | Škola přírodního léčení TILIA

JE ČAS NA ZMĚNU

VÁCHA FRANTIŠEK, Prof. RNDr. Ph.D.

BIOCHEMIE - České Budějovice

 

Český vědec, vysokoškolský pedagog a politik.

Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1990), doktorské studium absolvoval (1997) v oboru rostlinné fyziologie na Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, habilitační řízení uzavřel v roce 2003, v roce 2011 byl jmenovaný profesorem biochemie.

Od roku 1991 pracuje na Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, od roku 1997 též na Jihočeské univerzitě (postupně na Biologické fakultě, Ústavu fyzikální biologie a na Přírodovědecké fakultě).

Od roku 2011 je děkanem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Vedle Přírodovědecké fakulty JU přednáší František Vácha i na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linci. Během své práce absolvoval několik zahraničních stáží (např. na Londýnské Imperial College of Science, Technology and Medicin ve Velké Británii, kde krátce spolupracoval i s laboratoří nositele Nobelovy ceny lordem Georgem H. Porterem) a získal několik zahraničních stipendií.

V roce 2003 obdržel Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědecké pracovníky AV ČR.